Starostovia Bratislavy rokovali online o aktuálnych témach v súvislosti s koronavírusom

Bratislava, 25.3.2020

Prostredníctvom online telemostu rokovali starostovia mestských častí Bratislavy v rámci svojho Regionálneho združenia o aktuálnych témach súvisiacich s novou epidémiou koronavírusu. Venovali sa hlavne prevádzke materských škôl, základných škôl a školských zariadení  v krízovom režime a riešili otázky spojené s kultúrnymi podujatiami. Okrem toho diskutovali aj o stave prípravy pomoci jednotlivých mestských častí, zameranej hlavne na pomoc starším ľuďom a odkázaným občanom. Na online rokovaní riešili starostovia Bratislavy aj aktuálny stav financovania projektov na školské či predškolské zariadenia z prostriedkov Európskej únie.

Zrušenie kultúrnych podujatí

Počas rokovania sa starostovia zhodli na potrebe zrušenia kultúrnych podujatí na najbližšie obdobie. Otázkou na diskusiu bol iba spôsob – či ich rušiť postupne alebo paušálne do stanoveného termínu. V tejto súvislosti viacerí starostovia poukázali na to, že príprava podujatí je veľakrát dlhodobá záležitosť, a preto je vhodné o ich zrušení v dostatočnom časovom predstihu informovať hlavne organizátorov či podporovateľov z externého prostredia. Starosta Dúbravky Martin Zaťovič v tejto súvislosti navrhol koordinovať tento postup aj s magistrátom. „Nebolo by vhodné, keby magistrát podujatia organizoval a mestské časti nie,“ dodal.  Po diskusii sa starostovia zhodli, že mestské časti zrušia organizovanie kultúrnych podujatí do 30. júna tohto roku. Ak by sa situácia radikálne zmenila, pristúpia mestské časti k príprave podujatí individuálne, ale pravdepodobne v inom ekonomickom režime ako je štandardné. Zároveň požiadajú o stanovisko primátora s cieľom koordinovať tento postup spoločne.

Prevádzka školských zariadení

Materské školy, základné školy i ďalšie školské zariadenia sú vo všetkých mestských častiach zatvorené až do odvolania. Čo sa týka zamestnancov týchto zariadení, sú doma, časť si čerpá dovolenku, časť pracuje v rámci home office. V tejto súvislosti je prirodzene aktuálnou témou otázka platov či ďalšieho odmeňovania zamestnancov školských zariadení. „Platy zamestnancov základných škôl by sa nemali meniť, sú financované transferom zo štátu a školy majú právnu subjektivitu,“ uviedol Jozef Krúpa, predseda Regionálneho združenia a starosta Záhorskej Bystrice. „Navyše učitelia majú možno teraz ešte viac práce pri zabezpečovaní náhradného spôsobu výučby.“ Tento názor podporila väčšina starostov. Iná situácia je pri zamestnancoch materských škôl či školských zariadení. Viacerí starostovia uviedli, že mnohí z týchto zamestnancov si čerpajú dovolenky, pretože je tu reálna možnosť, že budú musieť byť otvorené počas leta vzhľadom na požiadavky obyvateľov. „Tlak na otvorenie materských škôl môže byť reálny aj v našej mestskej časti, vzhľadom na aktuálnu situáciu vo Volkswagene,“ upozornil Dárius Krajčír starosta Devínskej Novej Vsi. Všetci starostovia sa zhodli na tom, aby sa neznižovali mzdy učiteľkám a pracovníkom materských škôl. Starosta Vajnor Michal Vlček v tejto súvislosti odporučil zapojiť ich do iných aktivít. „Stálo by skôr za úvahu využiť ich na činnosti  prospešné pre mestské časti, napríklad zapojiť ich do dobrovoľníckych aktivít,“ dodal. Týkalo by sa to primárne tých zamestnancov, ktorí nepatria medzi rizikové skupiny, resp. sa starajú doma o malé deti. Na základe diskusie dospeli starostovia k záveru, že platy zamestnancov škôl a školských zariadení sa nebudú meniť. Predseda regionálneho združenia sa obráti na ministra školstva so žiadosťou, aby listom usmernil vedenie školských a predškolských zariadení. Tak, aby zamestnanci boli pripravení  vyjsť v ústrety požiadavkám zriaďovateľov – teda mestských častí pri zabezpečovaní všetkých aktivít potrebných v krízovej situácii.

Poplatky od rodičov

Ďalšou diskutovanou témou boli poplatky, ktoré platia rodičia za prevádzku materských škôl a školských klubov. Podľa starostky Starého Mesta Zuzany Aufrichtovej je nutné vybrané a nevyužité poplatky za prevádzku školských zariadení občanom vrátiť. „Inak by sa jednalo o neoprávnené obohatenie,“ doplnila. S týmto názorom súhlasila väčšina starostov. Otázkou je iba konkrétna technická realizácia, pretože každá mestská časť má platenie poplatkov upravené inak. Niekde sa platí iba za aktuálny mesiac, inde sú zaplatené do konca školského roka. Po diskusii sa starostovia zhodli, že rodičia nebudú platiť poplatky za prevádzku počas dní, kedy služba nebola poskytnutá. Preplatky budú vrátené rodičom pri vyúčtovaní a postup vrátenia si každá mestská časť zabezpečí individuálne podľa platného VZN. Ďalej starostovia ocenili, že ministerstvo školstva vydalo pokyn ako postupovať prípade zápisu do škôl. Zápisy sa teda budú konať väčšinou  elektronicky bez prítomnosti rodičov či detí v termíne od 15. apríla do 30. apríla. Zápisy do materských škôl budú v priebehu mája. V oboch prípadoch nebude potrebné dokladať potvrdenie od lekára.

Pomoc občanom

Počas online zasadnutia Regionálneho združenia starostovia diskutovali a vymieňali si názory či skúsenosti s prípravou pomoci počas krízy. Hovorilo sa o zabezpečovaní stravy či rozvoze potravín hlavne pre seniorov či občanov v núdzi. Mestské časti pracujú aj na vytvorení distribučných miest, získavaní dobrovoľníkov či hľadaní externých firiem na zabezpečenie dodávok potravín či iných nevyhnutných tovarov. Tejto téme sa budú starostovia venovať aj na najbližšom zasadnutí regionálneho združenia budúci týždeň. Vrátia sa aj k téme aktuálneho stavu financovania projektov školských a predškolských zariadení z prostriedkov Európskej únie. V tejto súvislosti sa predseda regionálneho združenia Jozef Krúpa obráti listom na podpredsedníčku vlády Veroniku Remišovú so žiadosťou o poskytnutie aktuálnych informácií.