Starostovia Bratislavy reagujú na Transparency International Slovensko

“Pri obstarávaní rúšok zlyhal štát, nie magistrát.”

Bratislava, 28.3.2020

Prvý prípad ochorenia na COVID-19 sa na Slovensku objavil 7. marca, už o päť dní na to bola na Slovensku vyhlásená mimoriadna situácia. Počet nakazených obyvateľov sa zvyšoval zo dňa na deň, pričom najväčší nárast zaznamenávala Bratislava.

Starostovia mestských častí Bratislavy začali okamžite s prípravou opatrení tak, aby v krízovej situácii zabezpečili ochranu svojich obyvateľov. V prípade šíriaceho sa koronavírusu patrilo medzi hlavné opatrenia zabezpečiť ochranné rúška na tvár. V zmysle platnej legislatívy, v prípade vyhlásenia mimoriadneho stavu, sa mal o dodávku rúšok postarať štát. Preto sa starostovia mestských častí v prvom rade obrátili  na štátne orgány so žiadosťou o dodávku rúšok pre zdravotníkov, sociálnych pracovníkov i obyvateľov. Aj napriek tomu žiadna z mestských častí nedostala od štátu ani jedno rúško, žiadosti na štátne orgány zostali nevypočuté.

Preto starostovia začali situáciu riešiť v koordinácii s primátorom a magistrátom hlavného mesta Bratislavy. Bez rúšok bola ohrozená bezpečnosť obyvateľov, nebolo možné zabezpečiť ani starostlivosť o seniorov či sociálne odkázaných občanov. Viaceré mestské časti sa snažili rúška objednať individuálne, väčšinou však zostalo iba pri sľuboch dodávateľov. Mestské časti preto privítali, keď sa magistrátu hlavného mesta podarilo rúška v krátkom čase získať. Jednorazová dodávka  rúšok z magistrátu pomohla viacerým mestským častiam pokryť základné potreby a zabezpečiť fungovanie takmer všetkých verejných služieb. Išlo teda o jednorazový nákup s najvyššou naliehavosťou v čase, keď rúška na trhu neboli, reálne ponuky na ich dodávku boli minimálne a nebolo z čoho vyberať.

Situácia s dodávkou rúšok sa do dnešného dňa nezmenila. Mestské časti do dnes dňa nedostali od štátnych orgánov ani jednu rúšku. Regionálne združenie starostov mestských častí Bratislavy preto touto cestou opätovne vyzýva štát a novú vládu, aby si splnili svoju povinnosť a zabezpečili potrebnú dodávku rúšok na jednotlivé mestské časti. V opačnom prípade nebudú môcť starostovia ani primátor hlavného mesta dlhodobo garantovať bezpečnosť svojich občanov či starostlivosť o seniorov, chorých či sociálne odkázaných občanov.

Stanovisko podporili:

Ján Hrčka, starosta, MČ Petržalka

Martin Chren, starosta, MČ Ružinov

Rudolf Kusý, starosta, Nové mesto

Dana Čahojová, starostka Karlova Ves

Martin Zaťovič, starosta, Dúbravka

Michal Drotován, starosta, Rača

Zoltán Pék, starosta, Podunajské Biskupice

Martin Kuruc, starosta, Vrakuňa

Dárius Krajčír, starosta Devínska Nová Ves

Lukáš Baňacký, starosta, Lamač

Michal Vlček, starosta, Vajnory

Jozef Krúpa, starosta, Záhorská Bystrica

Gabriela Ferenčáková, starostka, Čunovo

Jozef Uhler, starosta, Jarovce

Lucia Tuleková Henčelová, starostka, Rusovce

Ľubica Kolková, starostka, Devín

Zuzana Aufrichtová, starostka, Staré Mesto (stanovisko k TIS vydá v pondelok)