Na základe rozhodnutia Ministerstva školstva SR sa môžu od pondelka 8.februára učiť žiaci prvého stupňa základných škôl prezenčne a deti môžu nastúpiť do materských škôl. V tejto súvislosti sa stretli starostovia Regionálneho združenia mestských častí Bratislavy, aby si vymenili informácie a koordinovali postupy. Starostovia berú na vedomie rozhodnutie ministerstva a urobia všetko preto, aby sa deti do škôl či materských škôl vrátili čo najskôr.
Návrat detí do školských či predškolských zariadení bude samozrejme závisieť od aktuálnej epidemiologickej situácie v jednotlivých mestských častiach Bratislavy. Od toho sa priamo odvinie dostatok učiteľov, vychovávateľov či ďalšieho nepedagogického personálu. V niektorých mestských častiach je situácia vážna. „V našej mestskej časti máme momentálne veľmi zlú situáciu, niektorí učitelia sú pozitívni alebo sú v karanténe,“ hovorí Zoltán Pék, starosta Podunajských Biskupíc. „Nebudeme preto schopní otvoriť školy od pondelka budúceho týždňa.“ Vedenia škôl spoločne so starostami si v mestských častiach robí aj vlastné prieskumy medzi rodičmi či učiteľmi. Aj starosta Petržalky Ján Hrčka rozhodne o termíne otvorenia škôl až po dnešnom stretnutí so všetkými riaditeľmi škôl. Starostovia Dúbravky Martin Zatovič a starosta Vrakune Martin Kuruc už teraz vedia, že školy sú schopní otvoriť najskôr v utorok budúci týždeň. „Pretestovanie učiteľov a personálu budeme robiť aj v priestoroch školských zariadení, preto musíme urobiť v pondelok ich dôkladnú dezinfekciu,“ vysvetľuje Martin Zatovič, starosta Dúbravky.
Ďalšou podmienkou otvorenia školských zariadení je aktuálny test, ktorým sa budú musieť preukázať nielen učitelia, ale aj rodičia. „Nepredpokladáme, že bude s týmto nejaký zásadný problém,“ podotýka Martin Kuruc, starosta Vrakune. „Môže sa však stať, že niektorí testovanie odmietnu, a to aj v prípade rodičov, pretože negatívny test bude musieť predložiť aspoň jeden zo zákonných zástupcov dieťaťa.“ S povinnosťou mať negatívny test sa aktuálne otvára ďalší problém, tým je dostatok testovacích miest, či už MOM alebo DOM (dočasných odberových miest). Aj táto povinnosť je na pleciach samospráv, ktoré budú musieť testovanie organizovať. „Nedostatok kapacít môže v Bratislave spôsobiť aj fakt, že v rámci covid automatu sa budú musieť testovať všetci obyvatelia na týždennej báze a všade sa preukazovať negatívnym testom,“ upozorňuje Jozef Krúpa starosta Záhorskej Bystrice a predseda Regionálneho združenia mestských častí Bratislavy.
Aj napriek tomu, že podmienky či možnosti na otvorenie školských a predškolských zariadení sú v jednotlivých mestských častiach rôzne, starostovia sa zhodli na tom, že budú mať snahu otvoriť ich čo najskôr. Ako však upozorňujú, výučbu budú pri otvorení prvého stupňa schopní poskytovať iba prezenčne. Robiť súčasne aj dištančnú výučbu pre deti, ktoré zostanú doma, nebude možné z kapacitných dôvodov. „Chceme v tejto súvislosti všetkých ubezpečiť, že sa budeme snažiť pripraviť čo najlepšie podmienky na testovanie a zároveň vytvoriť čo najviac bezpečné podmienky pre deti, učiteľov, vychovávateľov i ďalší nepedagogický personál školských aj predškolských zariadení,“ dodáva Jozefa Krúpa, starosta Záhorskej Bystrice a predseda Regionálneho združenia mestských častí Bratislavy.