Bratislava, 4.2.2019
Prvého zasadnutia regionálneho združenia mestských častí hlavného mesta SR v roku 2019 sa okrem starostov zúčastnili aj dvaja zástupcovia ZMOS hovorca Michal Kaliňák a Zdenko Krajčír zodpovedný za oblasť školstva, s ktorými viedli starostovia dlhý dialóg týkajúci sa viacerých aktuálnych tém. Starostovia mestských častí si na piatkovom zasadnutí zároveňzvolili starostu Petržalky, Jána Hrčku za tretieho člena, ktorý bude spolu so starostom Záhorskej Bystrice Jozefom Krúpom a starostom Vrakune Martinom Kurucom členmi rady ZMOS za Bratislavu.
Témy, ktoré vyvolali najväčšie diskusie sa týkali novely zákona, ktorou sa zavádza systém dotácie,v rámci ktorého majú zriaďovatelia možnosť získať pre deti v škôlkach dotáciu 1,20 € na jedno jedlo. Podmienkou na získanieprisľúbenej dotáciebude, aby sa žiak zúčastnil výchovno-vzdelávacieho procesu a zároveň sa prihlásil na obed. ZMOS na rokovaní s vládou prisľúbilo, že urobí všetko pre to, aby nedošlo k situácii, že rodič zaplatí za obed škôlkara vyššiu sumu ako 1,20 €. Starostovia viedli so ZMOS dlhý dialóg, pričom upozornili na viacero nedostatkovtýkajúcich sa novely. Podľa nich dotácia nepokryje sumu v ktorej je zahrnutá cena za potraviny aj réžiu. Ešte väčším problémom, ktorý je potrebné riešiť je personálne zabezpečnie a samotná suma určená na dotáciu. „Je veľmi nepravdepodobné, že v tejto situácii dostanú všetky deti obed zadarmo. Novela je politickou reklamou, ktorá s realitou nemá veľa spoločného. Mestá a obce majú síce k dispozíciiviac financií získaných z daní z príjmov fyzickcýh osôb, no dane nerastú tak rýchlo ako náklady miest a výdavkov samospráv,” vysvetlil predseda RZMČ Jozef Krúpa.
Na zasadnutí sa zúčastnil aj primátor Bratislavy Matúš Vallo. Hlavnou témou na ktorú starostovia diskutovali boli problémy týkajúce sa územného plánu hlavného mesta. Ten súčasný vstúpil do platnosti ešte v roku 2007 a má výrazné trhliny. Starosta Rače, Michal Drotován upozornil na snahu štátu zobrať samosprávam zodpovednosť za tvornu uzemných plánov . „Územné plánovanie je pre samosprávy kľúčové a preto je dôležité rozhodnúť o tom, aby spadalo pod činnosť samosprávy a nie pod činnosť štátu, na ktorú samosprávy nemajú žiadny vplyv.“
Starostovia spolu s primátorom na zasadnutí neobišli ani stále aktuálnu tému zabezpečenia zimnej údržby. Vedomí si toho, že chodníková novela je vo veľkom nepomere k možnostiam a ľudským kapacitám, ktorými disponujú samosprávy, situáciu sa snažia riešiť spoločne. „Napriek tomu, aká bola situácia kalamitná, vďaka pomoci samotných obyvateľov sa nám ju darilo dostatočne zmierniť. Mesto spolu s mestskými časťami bude nové zmluvy týkajúce sa zimnej aj letnej údržbyv najbližšej dobe intenzívne riešiť. Spoločné úsilie by malo smerovaťk založeniumestského podniku s možnosťou pristúpenia mestských častí, ktorý celú zimnú údržbu mesta prevezme na seba,“ hovorí primátor mesta Matúš Vallo.