Vyhlásenie starostiek, starostov mestských častí a primátora Bratislavy.

9.10.2020

Z materiálu, ktorý v pondelok zverejnilo Ministerstvo financií SR vyplýva, že súčasťou balíka reformných opatrení majú byť aj ciele v oblasti samosprávy. Z ich stručného opisu je zrejmé, že úpravy sa plánujú riešiť len v rámci súčasného rozsahu a pôsobnosti miest a obcí. Materiál však neobsahuje odkaz na analýzy, ktoré by podporili navrhované zámery reformy výkonu funkcií v rámci ostatných článkov verejnej správy. Zároveň je zrejmé, že kým na úrovni obecnej ide o len o kompetenčné úpravy v rámci veľkostných kategórií,  pri mestských častiach Bratislavy a Košíc sa volí cesta ich úplného zrušenia bez zohľadnenia veľkostných, urbanistických či výkonnostných hľadísk samospráv týchto sídiel.

Reformu samosprávy ako takú neodmietame. Čo odmietame, je rušenie mestských častí v Bratislave. Mestské časti predstavujú jedinečné identity Bratislavy tak, ako ju poznáme a sú jej neoddeliteľnými súčasťami. Priestor na diskusiu a prípadné zmeny vidíme skôr v kompetenciách jednotlivých úrovní bratislavskej samosprávy tak, aby dôslednejšie rešpektovali ich zmysel.

Napriek tomu, že municipalizáciu a proces zefektívňovania fungovania samosprávy považujeme za dôležitý, je pre nás nepochopiteľné, že materiál nepočíta so zlučovaním  stoviek malých obcí no navrhuje zrušiť napr. Petržalku či Ružinov, ktoré samy o sebe sú skutočným počtom obyvateľov treťou a štvrtou najväčšou obcou na Slovensku.

Mestské časti hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy fungujú efektívne, mnohé z nich sú väčšie než okresné či dokonca väčšina krajských miest a ako jedny z mála obcí dokonca dokážu plynulo a bez problémov vykonávať aj vysoko odborné funkcie preneseného výkonu štátnej správy (napr. fundované stavebné úrady). Zánik mestských častí by viedol ku vzdialeniu správy vecí verejných od občanov a k oslabeniu princípu subsidiarity.

Náš postoj nemá za cieľ v tejto chvíli určovať, aká konkrétna podoba členenia a decentralizácie verejnej správy má byť dobrým a trvalým riešením pre Slovensko. Sme však presvedčení, že prvým krokom by malo byť posúdenie kompetenčného nastavenia a vzťahov miestnej štátnej správy, samosprávy a samosprávneho usporiadania na úrovni krajov. 

Sme pripravení aktívne sa zúčastniť takejto diskusie a svojimi skúsenosťami a kapacitami prispieť k vytvoreniu základného rámca nového usporiadania. Považujeme za dôležité nevstupovať do takejto diskusie s cieľom za každú cenu obhajovať súčasné postavenie mestských častí, rovnako však ale nesúhlasíme s rýchlym riešením, ktoré otázku reformy verejnej správy pre túto chvíľu zameriava hlavne na elimináciu počtu mestských častí Bratislavy a Košíc bez iných dôležitých súvislostí.