Bratislava, 24.11.2020
Starostovia mestských častí Bratislavy sa zišli na svojom Regionálnom združení. Venovali sa aktuálnej epidemiologickej situácii v kontexte ďalšieho potenciálneho testovania obyvateľov na COVID-19, ako aj vytváraniu mobilných testovacích miest v mestských častiach Bratislavy. Okrem toho prerokovali participáciu Regionálneho zduženia v Rade partnerstva Bratislavského samosprávneho kraja a hovorili aj o ďalších aktuálnych témach – ako je reforma samosprávy, pripravovaný rozpočet hlavného mesta či nadchádzajúce sčítanie obyvateľov.
Testovanie na COVID-19
Regionálne združenie starostov mestských častí Bratislavy má svoje zastúpenie v celoslovenskom krízovom štábe. Lukáš Baňacký, starosta mestskej časti Lamač, sa z poverenia predsedu ZMOS zúčastňuje na týchto zasadnutiach. Ako konštatoval Lukáš Baňacký, téma krízového riadenia a civilnej obrany je na úrovni verejnej správy dlhodobo zanedbávaná. „V zmysle zákona majú obce presne stanovené postupy, zákon o civilnej obrane je však sformulovaný príliš všeobecne.“ Ak by sa mala samospráva držať striktne zákona, mala by čakať iba na pokyny okresného úradu. Ako však ukázalo ostatné celoplošné testovanie, mestá a obce urobili obrovskú „nadprácu.“ Aj preto starostovia apelujú na prednostov okresných úradov, aby pri budúcich testovaniach mali pripravený presnejší plán jeho realizácie s jednoznačnými pokynmi pre mestá a obce. V súvislosti s ďalším kolom testovania starostovia upozornili, že už nebude možné testovať v exteriéri vzhľadom na chladné počasie. „ V tejto súvislosti vidíme riziko, či bude možné zriadiť dostatok priestorov na testovanie obyvateľov v interiéroch,“ uviedol predseda Regionálneho združenia a starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa. „Aj preto je na zváženie možnosť rozložiť testovanie na viacero dní.“ Po diskusii sa starostovia dohodli, že v súvislosti s ďalším testovaním počkajú na stanovisko krízového štábu. „Požadovať však budeme jasný režim krízového riadenia a presné pokyny zo strany okresných úradov,“ dodal Jozef Krúpa.
Viaceré mestské časti avizovali zriadenia mobilných odberových miest na testovanie. Starostka Starého mesta Zuzana Aufrichtová informovala, že v ich mestskej časti funkčnosť odberného miesta zabezpečia dobrovoľníci a technické zabezpečenie dodá štát.
Investície z eurofondov
Rada partnerstva Bratislavského samosprávneho kraja vznikla za účelom diskusie a rozhodovania o zmysluplnom využívaní a smerovaní investícií z eurofondov. Jej členom je aj Regionálne združenie starostov mestských častí Bratislavy, zastúpenie má v komore územnej samosprávy a územného mestského rozvoja. „Pozitívna správa je, že názor mestských častí bude v Rade partnerstva BSK vypočutý,“ uviedol Jozef Uhler, starosta Jaroviec. „V Rade partnerstva je možné hlasovať len za veci odsúhlasené regionálnym združením, máme tu celkovo 47 percent hlasov.“ V novom programovacom období by už nemali byť projekty realizované dopytovým spôsobom. Mestské časti sa dohodnú, čo chcú podporovať, rozhodujúca bude aj pripravenosť projektov. Na základe toho sa budú určovať aj objemy financií z eurofondov. Zámerom je predísť zbytočným výdavkom na prípravu projektov, ktoré sa v minulosti aj tak nerealizovali.
Aktuálne témy
Predseda Regionálneho združenia Jozef Krúpa informoval o výsledku rokovaní s ministrom financií SR Eduardom Hegerom na tému reformy samosprávy. V tejto súvislosti uviedol, že by mala vzniknúť pracovná skupina, ktorá by sa tejto téme systematicky venovala. Okrem toho sa starostovia zoznámili s prvým návrhom rozpočtu hlavného mesta na budúci rok a venovali sa aj potrebe zabezpečenia dostatočnej informačnej kampane v súvislosti s nadchádzajúcim sčítaním obyvateľov.