Starostovia mestských častí Bratislavy sa zišli na svojom prvom tohtoročnom zasadnutí svojho Regionálneho združenia. Stretnutiu dominovali rokovania o strategických materiáloch, ktoré sa týkajú Komunitného plánu sociálnych služieb hlavného mesta, Digitalizácie športovísk v Bratislave či Plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja z dielne Bratislavského samosprávneho kraja. Starostovia sa oboznámili aj s aktuálnou situáciou pri znižovaní rizík požiarov a zefektívňovania zásahov zo strany Hasičského záchranného útvaru hlavného mesta, čo je priamou reflexiou na nedávny požiar v bytovke v Prešove.
Kontrola bytových domov
Po tragickej udalosti v Prešove sa rozpútala medzi verejnosťou diskusia na tému kontroly bytových domov. Veliteľ Hasičského a záchranného útvaru hlavného mesta SR Bratislavy pplk. Mgr. Marián Bugár preto informoval o výsledkoch vykovaných kontrol a poskytol aj konkrétne štatistiky o ich počte. Zároveň ponúkol, že môžu v zrýchlenom režime vyškoliť väčší počet pracovníkov preventívnych kontrol, vedia pomôcť pri tvorbe kontrolných skupín a môžu poskytnúť metodickú pomoc pri školení kontrolných pracovníkov. Medzi rizikové miesta však patria aj podujatia organizované pre väčší počet osôb, preto je dôležité odborné usmernenia posúvať aj na organizátorov týchto akcií. Marián Bugár otvoril aj problematiku prejazdu hasičských vozidiel na sídliskách, napríklad v súvislosti s parkovaním. Problémom na viacerých miestach zostáva aj bezproblémový prístup k hydrantom.
V rámci diskusie k tejto téme sa starostovia venovali dopadom parkovacej politiky na činnosť hasičov, postoju Bratislavskej vodárenskej spoločnosti k problematike hydrantov či prerozdeleniu kompetencií štátneho dozoru medzi hlavné mesto a mestské časti v rámci štatútu.
Digitalizácia športovísk
Starostovia mestských časti prerokovali aj pripravovaný materiál hlavného mesta – systém na elektronickú rezerváciu športovísk v Bratislave. Opätovne diskutovali o možnosti prenájmu školských telocviční a ďalších športovísk v hlavnom meste prostredníctvom nového systému. Cieľom a výhodou tejto modernej platformy je riešenie dostupného a ľahkého prenájmu telocviční zo strany Bratislavčanov. Počas rokovania sa hovorilo aj o reálnom spustení nového elektronického systému, pričom hlavné mesto má ambíciu zaviesť systém do prevádzky do septembra tohto roka. V diskusii sa starostovia zaujímali o to, či je možné ísť do systému iba „pilotne“, teda s jedným objektom a po overení prevádzky potom počet objektov rozšíriť. Témou boli aj otázky súvisiace s cenami prenájmu športovísk pre občanov. Starostovia sa v tejto súvislosti zaujímali o možnosť zľavy pre občanov a organizácie so sídlom v mestskej časti. Po zapracovaní pripomienok bude magistrát hlavného mesta pokračovať vo finalizácii pripravovaného systému.
Strategické materiály
Starostovia sa venovali počas svojho zasadnutia aj strategickým dokumentom na roky 2021 až 2027. Prerokovali pripravovaný Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja a Kohéznu politiku, ktoré spracúva Bratislavský samosprávny kraj. V tejto súvislosti sa starostovia zoznámili s aktuálnym stavom prípravy podmienok na čerpanie finančných prostriedkov z Európskej únie. V krátkom čase je potrebné zadefinovať priority a projektové zámery v jednotlivých mestských častiach. Výzvy EÚ už totiž nebudú vyhlasované ad hoc. Financie by sa mali čerpať na to, čo mestské časti skutočne potrebujú. Zámerom je teda dostať čo najviac priorít do osi 1, kde je predpoklad vyššej finančnej podpory. V rámci Bratislavského kraja je takouto prioritou školstvo.
Starostovia si vypočuli aj prezentáciu plánu magistrátu na revízii a prípravu nového Komunitného plánu sociálnych služieb, ktorý má definovať starostlivosť o seniorov, o zdravotne či sociálne odkázaných občanov. Nakoľko došlo k zmene pohľadu na komunitné plánovanie v meste, ako aj k zmene v externých podmienkach, hlavné mesto pripravuje revíziu tohto dokumentu. V tejto súvislosti bude zriadených 11 pracovných skupín a hlavné mesto v nich ráta s aktívnou participáciou mestských častí.