Starostovia sú za jednorazovú platbu miestneho poplatku za rozvoj

Bratislava, 15. február 2017  – Starostovia sa na rokovaní združenia navzájom informovali o schvaľovaní VZN o miestnom poplatku za rozvoj v jednotlivých mestských častiach.  Tie potvrdzujú očakávania, ktoré odzneli na zasadnutí združenia v januári.  Predovšetkým, že niektoré miestne zastupiteľstvá budú chcieť pri rozhodovaní o sadzbách za jednotlivé druhy stavieb v rámci VZN zohľadniť špecifiká svojej mestskej časti. A to napriek tomu, že regionálne združenie odporučilo prijať jednotné sadzby na území celého mesta, aby nevznikol zbytočný chaos.  Odporúčané sadzby obsahuje VZN o miestnom poplatku za rozvoj, ktoré bratislavské mestské zastupiteľstvo schválilo v decembri 2016. Odlišné od nich schválili napríklad miestne zastupiteľstvá v Záhorskej Bystrici, Lamači, Devínskej Novej Vsi. Niektoré mestské časti uvedené nariadenie ešte neprijali.

Uznesenie združenia o jednorazovej platbe vyrubeného miestneho poplatku za rozvoj je odpoveďou na požiadavky niektorých potenciálnych investorov o rozdelení poplatku do viacerých platieb. „Developeri chcú platiť na etapy, napríklad 20 až 30 percent by chceli zaplatiť až po kolaudácii,“ podelil sa o svoju skúsenosť predseda regionálneho združenia, starosta mestskej časti Záhorská Bystrica, Jozef Krúpa. Takáto prax by však mohla predstavovať vážne riziká. „Môže sa stať, že pôvodný stavebník odstúpi stavbu inému, a ak poplatok nebude zaplatený hneď, bude problém,“ upozornil starosta Petržalky Vladimír Bajan.

Miestny poplatok za rozvoj má byť odvádzaný do fondu zriadeného špeciálne na tento účel.  Podľa starostu Bajana s prostriedkami fondu by sa malo zaobchádzať rozumne. Ako povedal, Petržalka si chce nechať vo fonde až 50-percentnú pohotovostnú rezervu hlavne pre prípad, že niektorá povolená stavba by sa nerealizovala v celom rozsahu a časť vybraného poplatku by bolo treba investorovi vrátiť.  Podľa starostov rovnako opatrne by sa mal správať aj magistrát hlavného mesta, ktorý z poplatku dostane  32 percent.

Na rokovaní regionálneho združenia starostovia očakávali prítomnosť primátora Bratislavy Iva Nesrovnala.  Jeho prítomnosť bola žiaduca predovšetkým v súvislosti s pripravovanou novelou zákona o Bratislave, ktorú primátor na tlačovej konferencii 6. februára avizoval  ako jednu priorít bratislavského magistrátu v tomto roku. Keďže primátor na rokovanie neprišiel, regionálne združenie ho osloví listom. V ňom združenie pripomína primátorovo vyjadrenie, že pripravovanú novelu zákona o Bratislave plánuje prerokovať so zástupcami Vlády SR a poslancami Národnej rady SR. Zároveň upozorňuje, že nastavenie dôstojných podmienok pre financovanie Bratislavy  ako hlavného mesta je aj dlhodobou prioritou regionálneho združenia mestských častí Bratislavy.  Podľa starostov je však neprípustné pripravovať takéto zásadné zmeny bez účasti predstaviteľov samosprávy mestských častí. Primátora preto žiadajú, aby ich informoval o obsahu pripravovanej novely. „Veríme, že spoločne posunieme možnosti riešenia tohto zásadného problému Bratislavy a prispejeme k spravodlivému financovaniu nášho mesta pre zlepšenie životných podmienok Bratislavčanov,“ stojí v závere listu.

Prehľad schválených sadzieb miestneho poplatku za rozvoj v jednotlivých MČ

 

Devín

Devínska Nová Ves

Dúbravka

Lamač

Ružinov

Staré Mesto

Vajnory

Záhorská Bystrica

Stavby na bývanie

35

18

35

15

35

35

35

35

Pôdohospodárske stavby

10

10

10

10

10

10

10

10

Priemyselné stavby

35

20

25

25

35

25

35

35

Stavby na ostatné podnikanie

35

20

35

35

35

35

35

35

Stavby na ostatné

35

20

35

25

35

35

35

35

 

Zdroj: Regionálne združenie mestských častí hlavného mesta SR Bratislavy